Technologinės naujienos

Debesijos paslaugų tendencijos pagal „Gartner“: globalių tiekėjų lenktynės ir vis išrankesni klientai

Podcast’ai Spotify platformoje

Naujausias „Gartner“ kvadrantas, pristatantis svarbiausias tendencijas globalioje debesijos paslaugų rinkoje, pateikė net kelias svarbias naujienas. „Reikšmingiausias pokytis šiemet – įspūdingai sumažėjęs į kvadrantą patekusių tiekėjų skaičius. Pernai jame svečiavosi net 15 kompanijų, šiemet liko tik 6 stipriausi resursų kaip nuomos (angl. Infrastructure as a Service (IaaS)) tiekėjai. Panašu, kad šiemet įvyko svarbių pokyčių, kurių variklis – vis reiklesni klientai ir jų nauji poreikiai“, – pastebi „Blue Bridge“ IT paslaugų valdymo skyriaus vadovas Mindaugas Maraulas, komentuodamas, į ką reikėtų atkreipti dėmesį vartant šių metų „Gartner“ atskaitą apie debesų kompiuteriją.

Netikėtas lyderis – „Alibaba Cloud“

Šiemet Lyderių sekcijoje „Gartner“ kvadrante sutilpo net 3 globalūs debesijos paslaugų tiekėjai – pirmąją poziciją užimantis Amazon Web Services (AWS), jį besivejantis „Microsoft“, ir trečią vietą užėmęs „Google“. „Google“ šiemet pavyko pereiti iš Vizionierių sekcijos į Lyderių, tačiau „Google“ atotrūkis nuo ilgamečių lyderių yra didžiulis. Tarp nišinių žaidėjų stipriausiai pasirodė „Alibaba Cloud“, lyderiaujantis Azijoje, tačiau tik besiskinantis kelią Europoje ir JAV. Įdomu tai, kad Vizionierių ir Varžovų sekcijos šiemet liko visiškai tuščios. Tokios įmonės kaip „CenturyLink“, „Fujitsu“, ir kitos, kurias dar pernai matėme kvadrante, iš jo iškrito „Gartner“ pakeitus vertinimo kriterijus“, – pasakoja M. Maraulas, pabrėždamas, kad vykstanti debesijos paslaugų rinkos konsolidacija palieka mažesnius tiekėjus nepavydėtinoje padėtyje – iškritę iš globalaus žaidimo jie priversti trauktis į specifines nišas.

„Dabartinę situaciją ir atotrūkį tarp įvairių žaidėjų galima palyginti su automobiliais, kurie vis dar stovi kamštyje mieste, ir tais, kurie jau lekia visu greičiu greitkeliu. Akivaizdu, kad net jei likusieji mieste netrukus ištrūks į greitkelį, kažin, ar pavys lyderius“, – sako pašnekovas.

Tarp svarbiausių priežasčių, lėmusių šį pokytį, M. Maraulas įvardija didėjančius klientų lūkesčius. „Tai galima pamatyti ir užmetus akį į kriterijus, kuriuos turėjo atitikti tiekėjai, kad patektų į kvadrantą. Apibendrinus šiuos kriterijus galima pasakyti, kad tikimasi ne tik plataus asortimento debesijos paslaugų, apimančių ir infrastruktūrą, ir programinę įrangą, ir įvairius įrankius bei sprendimus, bet ir aukščiausios šių paslaugų kokybės, pasiekiamumo ir lankstumo. Taip pat vienas iš svarbių kriterijų renkantis tiekėją išlieka tiekėjo debesų kompiuterijos ekosistema, kurioje darniai veikia didelė pasiūla įvairaus sudėtingumo sprendimų, įrankių ir paslaugų“, – pasakoja M. Maraulas.

„Gartner“ kvadrantas, 2018
„Gartner“ kvadrantas, 2018

„Serverless“ ir naujos galimybės

Vis dažniau debesijos paslaugų krepšelyje klientai ieško paslaugų, kurios neapsiriboja IT infrastruktūros nuoma, ar, tiksliau tariant, paverčia šią nuomą neimlia laikui ir darbui iš kliento specialistų pusės.

„Vadinamosios kodo veikimo arba „serverless“ paslaugos, kurios leidžia išnaudoti debesų kompiuterijos privalumus. Naudojant šią paslaugą programuotojams tereikia suvesti kodą, nekuriant jokio serverio ir nesirūpinant, kokiame serveryje tai veiks. Tai leidžia sumažinti idėjos įgyvendinimo laiką ir įgalina mažesnes komandas sukurti daugiau funkcijų. Be to, paprastai ši paslauga apčiuopiamai sumažina administracinį darbą programuotojams ir suteikia automatinę resursų apimties kontrolę bei apmokėjimą pagal tai, kiek resursų naudojama. Šiuo metu „serverless“ aktyviai vysto tik lyderiai – „Amazon Web Services“ ir „Microsoft“, tačiau šios paslaugos sparčiai populiarėja“, – pasakoja M. Maraulas.

Kodo veikimo paslaugos atsirado integruojant dviejų rūšių – IaaS (liet. resursai kaip paslauga) ir PaaS (liet. platforma kaip paslauga) – paslaugas. „Svarbiausias „serverless“ variklis – vis didesnio aktyvumo ir automatizacijos siekis, t. y. „agility“ (liet. dinamiškumas) principas. Jis vaidina vis svarbesnį vaidmenį mažinant IT išlaidas pasitelkus debesijos technologijas. Apskirtai, visos debesijos technologijos vystomos taip, kad programuotojams būtų kuo patogiau greitai sukurti, išbandyti ir įdiegti automatizacijos sprendimus“, – sako „Blue Bridge“ IT paslaugų valdymo skyriaus vadovas.

Lietuviai taip pat vis labiau domisi automatizacija

Pasaulinės debesijos rinkos tendencijos neaplenkia ir Lietuvos – ypatingai jaučiamas susidomėjimas automatizacija ir DevOps principu (liet. plėtros operacijos, angl. development operations).
„Organizacijos vis dažniau domisi sprendimais, padedančiais automatizuoti svarbiausius procesus. DevOps principas, pagal kurį siekiama apjungti programinės įrangos kūrimą ir pačią programinę įrangą, arba, tariant paprasčiau – IT infrastruktūrą ir programavimą – įgauna pagreitį. Šio principo įgyvendinimas leidžia automatizuoti daugiau procesų, sumažinti klaidų tikimybę, be to, reikia mažiau žmonių joms vystyti ir prižiūrėti. Pastebime, kad Lietuvoje taip pat sparčiai auga DevOps specialistų, išmanančių ir programinę įrangą, ir jos kūrimą, paklausa. Akivaizdu, kad ši tendencija ateinančiais metais tik stiprės ir rinkai vis labiau reikės šios, kol kas Lietuvoje gana retos, IT specialybės profesionalų“, – pastebi M. Maraulas.

Apibendrindamas svarbiausias šių metų „Gartner“ ištirtas tendencijas, „Blue Bridge“ atstovas pastebi, kad kol kas debesijos paslaugų naudotojai yra laimėtojai – įsigydami debesijos paslaugas jie gali pagrįstai tikėtis gauti ne tik „klasikinę“ IT infrastruktūros nuomą, bet ir daug įvairesnes paslaugas, apimančias visą IT infrastruktūrą ir galinčias padėti sutaupyti dar daugiau lėšų.

„Vis dėlto situacija, kai pasaulinėje rinkoje dominuoja tik keli tiekėjai, neturintys rimtų konkurentų, yra gana rizikinga, juolab, kad didėjantys klientų lūkesčiai virsta rimtais barjerais tiems, kas norėtų pasivyti dabartinius lyderius, bet negali pasiūlyti tokių paslaugų įvairovės. Žinoma, iš dalies šią padėtį stabilizuoja tai, kad dauguma organizacijų naudojasi ne tik stambiausių debesijos tiekėjų, bet ir vietinių arba savo regiono tiekėjų paslaugomis, kurios šiuo metu yra nepamainomos siekiantiems ne tik mažesnės kainos, bet ir kokybės bei didesnės naudos organizacijai ilguoju laikotarpiu“, – pastebi pašnekovas.

Dar daugiau naujienų apie debesų kompiuterijos rinką galėsite išgirsi spalio 3 d. „Litexpo“ vyksiančioje konferencijoje „Bridge to Cloud 2018: Cloud the Practical way“. Registracija atvira iki spalio 1 d.!
cloud computing|debesų kompiuterija

Įvertink šį straipsnį

    Prenumeruokite ir gaukite žinias pirmieji

    Taip pat skaitykite

    Skaityti daugiau
    Skaityti daugiau