Technologinės naujienos

Debesų tiekėjų kainodaros pinklės – kaip išnarplioti?

Podcast’ai Spotify platformoje

„Amazon Web Services” (AWS), „Microsoft Azure”, „Google Cloud” – didžiausios debesų kompiuterijos platformos – veikiausiai pirmosios iškyla mintyse, kai kalba pakrypsta apie IaaS (Infrastructure as a Service; liet. Infrastruktūra, kaip paslauga) paslaugas. Vardai žinomi, paslaugos patikrintos, tad kaip išsirinkti tiekėją, kai ateina laikas visą ar dalį organizacijos IT infrastruktūros iškelti į debesį? Šįkart nagrinėsiu ne technologinius pranašumus, panašumus ar skirtumus, o tai, kas daugeliui IT vadovų tampa nemenku galvos skausmu – paslaugų kainodarą.

Čia turiu pridėti, kad priklausomai nuo organizacijos poreikių, į didžiųjų tiekėjų žaidimą įsitraukia ir vietiniai debesų kompiuterijos tiekėjai, kurie, vėlgi, turi savo kainos skaičiavimo modelį. Pabandysiu šį siūlų kamuolį šiek tiek atnarplioti.

Pradėkime nuo to, kad visi debesų kompiuterijos paslaugų tiekėjai siūlo kainodarą, paremtą PAYG (Pay as You Go, liet. mokėk už tai, kiek sunaudoji) modeliu (nenuostabu, nes būtent toks ir yra vienas pagrindinių debesų kompiuterijos principų ir privalumų). Toks paslaugos apmokestinimas suteikia klientui laisvę nuo didelių išankstinių investicijų į fizinės įrangos įsigijimą ir užtikrina, kad bus mokama tik už tuos resursus, kurie išties reikalingi organizacijos veiklai.

Prieš susipažįstant su skirtingų tiekėjų taikomais kainodaros principais, norėčiau išskirti pagrindinius komponentus, kurie sudaro debesų kompiuterijos teikiamas IaaS paslaugas ir kartojasi visų tiekėjų kainoraščiuose:

  • procesorių (CPU) kiekis vnt.;
  • operatyvioji atmintis (RAM) MB/GB;
  • disko vieta (HDD/SSD) GB;
  • ryšys, kuriuo bus sujungtas paslaugos tiekėjo ir pirkėjo duomenų centrai;
  • programinės įrangos licencijos.

Tai komponentai, be kurių IaaS paslaugos negali būti teikiamos ir kuriuos įvertinti bei reikiamas apimtis turėsite nuspręsti prieš įsigydami debesų kompiuterijos paslaugas. Tačiau tai nėra galutinis sąrašas – priklausomai nuo poreikių gali būti perkamos internetinio ryšio, papildomo IP adreso ar kitos paslaugos. Kiekvienu atveju galutinis kainos dedamųjų sąrašas sudaromas pagal individualius organizacijos poreikius ir pasitarus su paslaugos teikėju.

Amazon Web Services – AWS

AWS„AWS” tinklapyje galima rasti resursų nuomos kainos skaičiuoklę, kuri padės įvertinti galimus kaštus. Krinta į akis, kad pasirinkti galima tik iš pateiktų standartinių virtualių serverių šablonų. Tačiau pateikta virtualių serverių dydžių amplitudė pakankamai didelė, kad savo poreikius atitinkantį virtualų serverį galėtų atrasti tiek mažos, tiek ir didelės organizacijos.

„AWS” stengiasi pabrėžti, kad kuo didesnį duomenų kiekį klientas talpins, tuo kaina per GB bus žemesnė. Taip pat siūlo atlikti resursų rezervavimą, pasirašant metines arba trijų metų sutartis, o už tai siūlo žemesnius vienetų įkainius, lyginant su mėnesinėmis sutartimis. Dar daugiau. jeigu pasirašius sutartį klientas avansu sumoka už planuojamus panaudoti resursus, „AWS” tvirtina pasiūlysiantys papildomą nuolaidą. Kalbant atvirai, šis pasiūlymas nutolsta nuo PAYG modelio, o išankstinis apmokėjimas už resursus primena fizinės įrangos įsigijimą… Visgi, svarstant pasinaudoti tokia galimybe pirmiausia apgalvokite, kaip gali kisti naudojamų resursų poreikis per artimiausius keletą metų.

Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį, kad dalis paslaugų apmokestinamos valandiniais įkainiais, kurie skiriasi nuo pasirinkto regiono. Dar daugiau, „AWS” internetinio ryšio ir VPN paslaugoms taiko išeinančio ir įeinančio srauto apmokestinimą, tai reiškia kad kiekvienas GB bus apmokestinamas.

Taigi, svarbu susipažinti su tiekėjo siūlomomis galimybėmis įsigyti resursus su nuolaida, tačiau kiekvienu atveju reikia įsivertinti kokia galutinė kaina bus priklausomai nuo resursų kiekio, virtualaus serverio tipo, paslaugos teikimo regiono, naudojamų operacinių sistemų, įeinančio ir išeinančio duomenų srauto.

Norėdami išsamiau susipažinti su kainodaros principais ir įvertinti resursų įkainius, tai galite padaryti, pasinaudoję šiomis nuorodomis:

Microsoft Azure

Microsoft Azure„Microsoft” taip pat laikosi ilgalaikio paslaugų naudojimo nuolaidų politikos, tad klientams siūlo pasirašyti „Microsoft Enterprise Agreement” metines sutartis ir gauti mažesnius nei mėnesinių sutarčių įkainius.

Klientui reikia pasirinkti iš tiekėjo siūlomų virtualių serverių konfigūracijų ir gali pradėti kurti nuosavą virtualią IT infrastruktūrą. Išskirtinis „Azure” bruožas, kuris neturėtų stebinti – jog čia galima rinktis tik vienos rūšies virtualizacijos platfomą – „Hyper-V”. Todėl, lyginant su kitų tiekėjų siūlomais įkainiais, svarbu atkreipti dėmesį ar lyginamos tos pačios platformos.

„Microsoft” siūlo galimybę rinktis skirtingų tipų virtualius serverius, priklausomai nuo naudojimo tikslų. Kaip pavyzdį galima paminėti, kad virtualūs serveriai, skirti darbui testinėje aplinkoje bus įkainoti mažiau, nei virtualūs serveriai, skirti darbui produkcinėje aplinkoje. Tiesa, kainų skirtumą lemia ir taikomi technologiniai sprendimai, apie kuriuos vertėtų pasiskaityti, prieš pasirenkant virtualaus serverio tipą.

Kaip ir „AWS” atveju, įeinantis ir išeinantis srautas bus apmokestinamas per GB.

Taigi, rinkdamasis „Microsoft Azure” paslaugas, klientas turi galimybę pasinaudoti siūlomomis nuolaidomis, tačiau kiekvienu atveju reikia individualiai skaičiuoti galutinę paslaugos kainą, kuriai įtakos turės resursų kiekis, resursų naudojimo trukmė, paslaugos teikimo vietovė, įeinančio bei išeinančio srauto kiekis, naudojamos operacinės sistemos. Tiesa, klientas yra apribotas rinktis tik „Hyper-V” virtualizacijos platformą.

Norėdami išsamiau susipažinti su kainodaros principais ir įsivertinti resursų įkainius, tai galite padaryti, pasinaudoję šiomis nuorodomis:

Google Cloud

Google Cloud„Google” išskirtinai stengiasi pabrėžti, kad jų siūlomos paslaugos yra pigesnės nei kitų tiekėjų ir siūlo tuo įsitikinti per pateiktus pavyzdžius internetiniame tinklapyje.

„Google” taiko bene paprasčiausią modelį virtualių resursų nuolaidoms gauti. Šis tiekėjas nereikalauja pasirašyti metinių sutarčių. Priklausomai nuo to, kiek laiko per mėnesį veikia virtualus serveris, klientui automatiškai pritaikomos procentinės nuolaidos.

Pradėdamas naudotis virtualia infrastruktūra klientas turi galimybę pasirinkti virtualaus serverio tipą priklausomai nuo to, kokio našumo (angl. performance) reikalauja veikla. Prieš pasirenkant patartina susipažinti su pateikiamais aprašais. Tuomet renkamasi iš virtualių serverių šablonų, tačiau jeigu pateikti variantai neatitinka poreikių, klientui suteikiama laisvė pačiam pasirinkti, kokių resursų (vCPU/RAM/SSD) kiekvienam virtualiam serveriui reikės, priešingai nei ankščiau aptartuose atvejuose.

Virtualių serverių resursai apmokestinami minučių tikslumu, todėl kartais tai gali padėti sutaupyti lyginant su valandiniu apmokestinimu. Tiesa, kiekvienas įeinančio ir išeinančio srauto GB priklausomai nuo regiono, laiko juostos bus apmokestinamas. Srauto paskirstymo (angl. load balancing) paslauga taip pat apmokestinama valandiniu įkainiu per įeinantį srautą.

Taigi, galutinei kainai įtakos turės resursų kiekis, resursų naudojimo trukmė, paslaugos teikimo vietovė, įeinančio ir išeinančio srauto kiekis, operacinių sistemų licencijos. „Google” taiko lankstesnę nuolaidų bei virtualių serverių parametrų komplektavimo politiką.

Norėdami išsamiau susipažinti su kainodaros principais ir įsivertinti resursų įkainius, tai galite padaryti, pasinaudoję šiomis nuorodomis:

Vietiniai debesų kompiuterijos tiekėjai

Vietiniai privatūs debesų kompiuterijos tiekėjai, kaip ir didieji konkurentai, taiko PAYG apmokestinimo strategiją. Kai kurie jų taip pat siūlo standartines serverių konfigūracijas, kurių kainas pateikia internetiniame tinklapyje, tačiau dažniausiai yra kur kas lankstesni individualioms klientų konfigūracijoms. Tai reiškia, kad paslaugos pirkėjas pats gali nuspręsti, kokių resursų (CPU/RAM/HDD/SSD) reikės virtualiam serveriui ir priklausomai nuo poreikių juos mažinti arba didinti.

Tiesa, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kokia debesų kompiuterijos platforma ir kokie paslaugų lygio (angl. service level agreement, SLA) parametrai yra siūlomi. Vietiniai Lietuvos debesų kompiuterijos paslaugų teikėjai dažniausiai gali suteikti paslaugą „VMware” arba „Hyper-V” virtualizavimo platformų pagrindu. Taip pat galima pastebėti, kad „VMware” platformos pagrindu paremtų debesų kompiuterijos paslaugų pasiekiamumas turės aukštesnius rodiklius. Tačiau aukštesnis paslaugos pasiekiamumas lemia ir aukštesnius resursų įkainius.

Dar vienas skirtumas – internetinio ryšio ir VPN apmokestinimas. Dažniausiai Lietuvoje  paslaugas teikiantys duomenų centrai taiko mėnesinį mokestį ir neapmokestina kiekvieno išeinančio ir įeinančio gigabaito. Kaip ir anksčiau aptartais atvejais, augant paslaugos vienetų kiekiui įkainiai gali būti mažinami. Programinės įrangos licencijos duomenų centre kiekvienu atveju apmokestinamos pagal programinės įrangos gamintojo taikomą kainodarą ir sąlygas, išskyrus tuos atvejus, kai kliento įsigytos licencijos turi galimybę būti perkeltos į viešus duomenų centrus (angl. licence mobility).

Taigi, galutinei kainai įtakos turės pasirinkta virtualizacijos platforma, resursų kiekis ir licencijos.

Apibendrinant

Nepriklausomai nuo to, jog visi debesų kompiuterijos tiekėjai taiko Pay as you Go kainodaros principą, taip paprastai palyginti tiekėjų kainų nepavyks dėl to, kad didelę įtaką daro papildomai apmokestinami arba įvertinami paslaugų teikimo aspektai.

Taigi, norėdami įvertinti debesų kompiuterijos paslaugų kainą Jūsų atveju, turėtumėte:

  • Išsirašyti visus komponentus, kurie sudarys paslaugos visumą. Patartina susisiekti su paslauga teikiančios kompanijos atstovais ir kartu aptarti esamus poreikius tam, kad nebūtų praleistas nei vienas komponentas.
  • Jei svarstoma galimybė pasirašyti ilgalaikę sutartį su tiekėju, siekiant gauti žemesnius resursų įkainius, patartina įvertinti, kaip kis naudojamų resursų poreikis ateityje. Naudingiausia būtų išlaikyti galimybę keisti naudojamų resursų apimtis.
  • Svarbu peržiūrėti turimas operacinių programų licencijas ir pasitikslinti ar jos gali būti (legaliai!) perkeltos į viešą duomenų centrą.
  • Siekiant gauti paslaugą, kuri maksimaliai atitiktų veiklos poreikius, patartina susipažinti su keleto tiekėjų siūlomomis sąlygomis ir pasirinkti naudingiausią savo organizacijai.

Šis straipsnis bei žemiau esanti lentelė parengta pagal 2017 m. lapkričio mėnesio duomenis, tačiau reikia turėti omenyje, kad kainodaros ir nuolaidų politikos gan dažnai kinta, tad informaciją būtina atsinaujinti būtent tuo metu, kai renkamasi debesų tiekėją.

lentelė


AUTORIUS

Rokas Ališauskas – UAB „Blue Bridge“ IT paslaugų vadybininkas, kurio specializacija – debesų kompiuterija, IT valdymo ir priežiūros paslaugos.

debesų kompiuterija

Įvertink šį straipsnį

    Prenumeruokite ir gaukite žinias pirmieji

    Taip pat skaitykite

    Skaityti daugiau
    Skaityti daugiau