IT specialistams

Kodėl svarbus Pentagono sprendimas įsigyti debesijos paslaugų už 10 mlrd. JAV dolerių?

Podcast’ai Spotify platformoje

JAV jau kurį laiką netyla diskusijos apie Gynybos departamento (Pentagono) planus įsigyti debesijos paslaugų už 10 mlrd. JAV dolerių. Daugiausiai klausimų kelia informacija apie tai, kad visas paslaugų krepšelis gali būti nusipirktas iš vieno vienintelio tiekėjo. Tačiau niekas net neabejoja, kad valstybė turėtų įsigyti pažangiausias IT paslaugas iš privataus sektoriaus. Kodėl šią istoriją verta sekti šiapus Atlanto, Europoje, ir ypač – Lietuvoje, kur ketinama steigti valstybinį debesijos paslaugų tiekėją?

Pasaulinės IT rinkos pokyčių pradžia?

Panašu, debesijos paslaugų įsigijimas, kurį planuoja viena įtakingiausių JAV institucijų, gali radikaliai pakeisti tai, kaip ateityje tradicinių IT technologijų tiekėjai teiks savo paslaugas. Dabar naudojamos vidinės aplikacijos turės būti pritaikytos veikti debesų kompiuterijos aplinkoje, o nauji sprendimai privalės veikti pasikeitusioje technologinėje aplinkoje. Tokie pasikeitimai gali turėti neigiamos įtakos tradicinės programinės įrangos gamintojų, tokių kaip „IBM“ ar „Oracle“, veiklai. Tačiau toks posūkis tuo pat metu sukurtų galimybių įmonėms, kurios gali programinę įrangą perkelti į debesų kompiuterijos aplinką.

Antra, Pentagono sprendimas kuria pasaulinį precedentą, galintį paskatinti kitas valstybes atsigręžti į vietinius debesijos paslaugų tiekėjus ir ieškoti didesnės sinergijos tarp verslo ir valstybės. Tokia tendencija suteiktų peno apmąstymams ir Europai, tradiciškai pasižyminčiai didesniu valstybės vaidmeniu teikiant įvairiais paslaugas bei solidžiai investuojant į inovacijas.

Pavyzdžiui, Europos Komisija jau nebe pirmus metus įgyvendina Skaitmeninės bendrosios rinkos strategiją, glaudžiai susijusią su debesijos paslaugų teikimu ir jų reguliavimu. Imtasi ir finansinių instrumentų, skirtų pagyvinti ES debesų kompiuterijos rinką. Galiausiai, Lietuvoje net bandoma sukurti valstybinį debesų kompiuterijos paslaugų teikėją. Tiesa, šio projekto įgyvendinimas kol kas stringa, palikdamas nežinioje ir valstybines institucijas, kurioms reikia planuoti IT resursus, ir vietinius debesų kompiuterijos paslaugų teikėjus, norinčius suprasti valstybės informacinių technologijų išteklių valdymo viziją ir būdus, kuriais galėtų prie jos prisidėti.

Praktiniai debesijos paslaugų pirkimo iššūkiai

Pentagono istorinis debesijos paslaugų įsigijimas įdomus ir tuo, kad leidžia susipažinti su praktiniais iššūkiais, kurie kyla valstybei nusprendus įsigyti debesijos paslaugas iš privataus sektoriaus. Didžiausia problema su kuria susidūrė Pentagonas – klausimai, kodėl visos debesijos paslaugos bus perkamos iš vieno tiekėjo.

Tarp realiausių kandidatų laimėti minimi tokie vardai kaip „Amazon Web Services“ ir „Microsoft Corporation“, o tai kelia kitų IT gigantų nepasitenkinimą. „Oracle“, „IBM“ ir „VMware“ jau viešai abejoja, ar tikrai protingiausia įsigyti paslaugas iš vieno tiekėjo. Juk perkant paslaugas iš kelių, atsirastų sveika konkurencija siekiant pateikti kokybiškesnes paslaugas. Tai ypač aktualu kalbant apie jautrių duomenų apsaugą. O jeigu viskas sutelkta vienose rankose, ar tiekėjas neatsidurs komforto zonoje ir nesulėtės jo paslaugų tobulinimo procesas?

Be to, laimėtojai akivaizdžiai atiteks galimybės sustiprinti savo, kaip patikimos partnerės ir rinkos lyderės, įvaizdį. Žvelgiant iš ilgalaikės perspektyvos, tai gali palengvinti tolimesnį dalyvavimą kituose valstybiniuose konkursuose ir ženkliai apsunkinti kitų įmonių galimybes konkuruoti. Juolab, kad panaši istorija lydi šį pirkimą. 2013 m. JAV Centrinės žvalgybos agentūra surengė 600 mln. JAV dolerių vertės debesų kompiuterijos paslaugų pirkimą, kurį laimėjo „Amazone web services“. Tokia priešistorė Pentagonui veikiausiai galėjo pasufleruoti, kad rinkoje yra įmonė, kuri turi reikiamą patirtį tokių paslaugų teikimui.

Nerimą kelia ir kontrakto trukmė, kuri gali siekti net dešimtmetį. Debesų kompiuterijos rinkai tai be galo ilgas laikas, nes pati rinka egzistuoja tik kiek daugiau nei 10 metų. Per šį laikotarpį jau buvo padarytas milžiniškas kokybinis šuolis, todėl apsiriboti vienu tiekėju tokioje dinamiškoje rinkoje neatrodo geras sprendimas.

Kodėl laimės tik vienas?

Pagrindinė priežastis, kurią Pentagonas įvardija argumentuodamas visų debesijos paslaugų pirkimą iš vieno tiekėjo – galimybė greitai įdiegti ir naudoti naujausius sprendimus. Toks argumentas nestebina – greitis, kaip pagrindinis privalumas, kodėl verta naudotis debesų kompiuterijos paslaugomis, buvo išskirtas ir šių metų „Gartner“ atskaitoje apie debesų kompiuteriją.

Pentagono atstovai nurodo ir daugiau priežasčių, dėl kurių viską racionalu įsigyti iš vieno tiekėjo. Tai – saugumas, paprastesnis duomenų pasiekimas, infrastruktūros konsolidacija, greitesnis personalo mokymasis naudotis debesų kompiuterijos paslaugomis, greičiausias būdas modernizuoti infrastruktūrą ir didesnė skaičiavimo galia (angl. computing power), kuri reikalinga dirbtiniam intelektui ir didžiųjų duomenų analizei.

Be to, Pentagono atstovai pabrėžia, kad konkurencija tarp bendrovių egzistuos – su konkursą laimėjusia įmone bus pasirašomas garantuotas 2 metų kontraktas su galimybe 2 kartus pratęsti jį 3 metams ir paskutinį kartą – 2 metams. Be to, akcentuojama, kad ateityje gali būti ir daugiau konkursų, susijusių su panašaus pobūdžio IT paslaugomis.

Atgal į Europą

Kokias išvadas galima daryti stebinti istoriškai stambiausią Pentagono debesijos paslaugų pirkimą? Pirmiausia, žinoma, sprendimo būdų, kaip Pentagonas galėtų įsigyti debesų kompiuterijos paslaugas, yra ne vienas. Ir kiekvienas turi savo stiprių ir silpnesnių pusių.

Be to, debesijos paslaugų teikėjai labai susidomėję šiuo pirkimu ir siūlo savo įžvalgas bei ekspertines žinias , kurios, tikėtina, prisidės prie aukščiausius reikalavimus atitinkančių paslaugų įsigijimo.

Žvelgiant iš europiečių perspektyvos, į akis krenta tai, kad niekam nekyla klausimas, kodėl Pentagonas perka debesijos paslaugas iš privataus sektoriaus, o ne investuoja šias lėšas į valstybinį tokių paslaugų kūrimą ir nebando jų teikti pats.

Visiems atrodo savaime suprantama, kad kiekvienas specializuojasi srityse, kuriose turi didžiausią kompetenciją: Pentagonas – užtikrina saugumą, debesijos paslaugų tiekėjai – tiekia debesijos paslaugas. Ar negalėtų ši istorija paskatinti racionaliau vertinti valstybės galimybes teikti pažangias ir prieinamas debesijos paslaugas?


AUTORIUS

Rokas Ališauskas – UAB „Blue Bridge“ IT paslaugų vadybininkas, kurio specializacija – debesų kompiuterija, IT valdymo ir priežiūros paslaugos.

debesų kompiuterija|Duomenų centras

Įvertink šį straipsnį

    Prenumeruokite ir gaukite žinias pirmieji

    Taip pat skaitykite

    Skaityti daugiau
    Skaityti daugiau