Technologinės naujienos

Pastebėti viską. Su MS OMS

Podcast’ai Spotify platformoje

Kiek daugiau nei prieš metus „Microsoft“ pristatė „Operations Management Suite“ (OMS) – virtualiųjų aplinkų ir IT infrastruktūros valdymo platformą, leidžiančią stebėti, analizuoti ir geriau apsaugoti savo IT ūkį. Liepą „Microsoft“ paskelbė, kad OMS tapo dar prieinamesnė: programinės įrangos nuomos paslaugos (angl. software as a service, SaaS) principu veikiantį produktą dabar galima užsiprenumeruoti už metinį mokestį, kurio dydis priklauso nuo valdomų įrenginių skaičiaus, o ne nuo suteiktų paslaugų kiekio.

Pirmasis įspūdis

OMS yra stebėjimo įrankis, skirtas hibridinėms, t. y. savo duomenų centro, taip pat „Azure“ arba bet kurio kito debesijos paslaugų tiekėjo, aplinkoms stebėti. OMS taip pat leidžia stebėti ir daugelį kitų dalykų – pavyzdžiui, IT infrastruktūrą, aplikacijas, tinklą, svetaines, kontroliuoti rezervinį duomenų kopijavimą, matyti ir reaguoti į įvairius saugumo iššūkius.

Turint omeny tokią funkcijų gausą, maloniai stebina OMS diegimo paprastumas ir greitis. Tereikia atsisiųsti agentą, įdiegti jį norimame stebėti serveryje, susikurti OMS aplinką, prijungti agentą ir informacija iš karto pradeda plaukti į OMS, atsiranda grafikai ir rekomendacijos. Viskas užtrunka kelias minutes, todėl klientai, kuriems demonstravome OMS galimybes, iš pradžių net negalėjo patikėti, kad platforma buvo parengta naudojimui per kelias akimirkas, jiems stebinti.

Įdėmesnis žvilgsnis

Antras gerą įspūdį paliekantis dalykas – platus stebėjimo sprendimų pasirinkimas. Dabar siūlomi 24, tačiau šis sąrašas nuolat pildomas. Šiuo metu galima naudotis šiomis funkcijomis: SQL įvertinimas, saugumas ir auditas, rezervinis kopijavimas, apsauga nuo kenksmingų programų, AD įvertinimas, AD replikavimas, duomenų atstatymas („Azure Site Recovery“), keitimų informacija, pranešimų valdymas, tinklo stebėjimas, talpyklų (angl. containers) stebėjimas, MS „Office 365“ stebėjimas ir t. t.

Įdomu tai, kad visų funkcijų aktyvavimas pasižymi paprastumu – tereikia norimą sprendimą aktyvuoti ir iš karto pradedama rinkti informacija apie pasirinktą produktą. Pavyzdžiui, funkcija „Upgrade Analytics“ (liet. atnaujinimo analitika) iškart pateikia rekomendacijas apie serverio atnaujinimą, jei jame įdiegta senesnė „Windows“ versija.

Kaip pradėti naudotis?

Yra du būdai: atsisiųsti agentus ir įdiegti į norimus stebėti serverius (fizinius, virtualius, taip pat, kas labai svarbu – ne tik „Windows“, bet ir „Linux“!) – į kiekvieną atskirai.

Kitas būdas – integracinis – kai agentas diegiamas į SCOM arba integruojamas su „Zabbix“, „Nagios“ ir šių produktų pranešimai pradeda plaukti į OMS.

Kas kuria didžiausią vertę?

Jei reikėtų paminėti didžiausią OMS privalumą, išskirčiau rekomendacijos ir konfigūracinių nustatymų analizę. OMS gali pateikti informaciją begale aiškių ir paprastų formų, pavyzdžiui, žurnalai, našumo parametrų grafikai, rekomendacijos, kritinės klaidos, savi ekranai. Beje, yra labai patogi galimybė patiems kurtis interaktyvius ekranus, kuriose kiekvienas grafikas atveria sudėtingesnių komponentų detalesnius grafikus ar žurnalus.

Kaip tai atrodo? Paprastas pavyzdys – SQL įvertinimo modulis iš karto pateikia informaciją apie įvairius SQL serverio darbo aspektus: saugumą ir tinkamumą, pasiekiamumą, našumą ir plečiamumą, darbą, konfigūravimo ir keitimų valdymą. Be papildomų specialių konfigūracijų atliekami baziniai testai ir pateikiamas rezultatas, kuris gali būti – viskas OK:

MS OMS Blue Bridge

Arba – yra dalykų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį:

MS OMS Blue Bridge

Kiekvieną rekomendaciją galima išskleisti ir perskaityti paaiškinimą, metodiką ar instrukcijas, kaip galima pagerinti serverio darbą:

MS OMS Blue Bridge

Kiekvienas iš punktų turi nuorodas į „Microsoft KB“ ar „MSDN/TechNet“ straipsnius, kuriuose paaiškinama, kaip įjungti/išjungti rekomenduojamas konfigūracijas. Administratorius gali atsižvelgti į rekomendacijas ir įgyvendinti prioritetines korekcijas. Įvertinimas gali būti pakartotas, po to gali būti konfigūruojami ir mažesnio prioriteto nustatymai. Kiek nustatymų analizuojama? Šimtai! Būtų tikrai sudėtinga savarankiškai aiškintis kiekvieno nustatymo reikšmę, pavyzdžiui, susijusio su našumu. Arba tai tiesiog užimtų labai daug laiko. Be to, pasitaiko situacijų, kai tam tikrą informaciją reikia gauti greitai, bet nelabai aišku, kuris nustatymas yra svarbesnis ir kurį reiktų sutvarkyti pirmiausia. O OMS greitai pateikia visą sąrašą su paaiškinimais. Ir sudėlioja juos pagal svarbą.

MS OMS Blue Bridge

Kitos vizualizacijų galimybės

Labai geras OMS bruožas – galimybė atlikti keitimus pagal savo poreikius, pritaikant OMS skydelius (angl. dashboard). Pavyzdžiui, galima sukurti grafinį vaizdą, kuris skirtas tam tikros srities administratoriams. Arba sukonstruoti duomenų centro vaizdą IT vadovui. Be to, šį vaizdą galima išskleisti ir peržiūrėti atskirus svarbius serverius ar aplikacijas.

Yra ir kitų malonių staigmenų – kai OMS gauna informaciją iš, pavyzdžiui, SCOM stebėjimo sistemos, atsiranda pajėgumų vertinimas:

MS OMS Blue Bridge

OMS, pateikdama bet kokią grafinę informaciją, vaizdą išskleidžia į atskirus komponentus, kuriuose galima pamatyti, pavyzdžiui, kiek virtualių ir fizinių procesorių „turi darbo“ arba koks yra diskų saugyklos užlaikymo (angl. latency) rodiklis. Dar paprasčiau su baziniais parametrais – kaip ir daugelis stebėjimo produktų, OMS juos gliaudo itin paprastai. Pavyzdžiui, štai taip atrodo serverio procesoriaus apkrovimo grafikas:

MS OMS Blue Bridge

Reikia pranešimų apie serverių įvykius (angl. alerts)? Prašom:

MS OMS Blue Bridge

Išskleidus tokį vaizdą, galima pasirinkti pranešimų tipą ir sužinoti, iš kurių serverių jie atkeliavo, arba pasirinkti serverį ir sužinoti apie visus iš jo gautus pranešimus.

Domina autentikavimo įvykiai?

MS OMS Blue Bridge

Įdomu, kas pasikeitė serveriuose per vakar dieną?

MS OMS Blue Bridge

Ar įvyko rezervinė kopija?

MS OMS Blue Bridge

Nepatinka antraštės? Galima užrašyti savaip:

MS OMS Blue Bridge

Ar visi kompiuteriai yra atnaujinti?

MS OMS Blue Bridge

Reikia sužinoti, ar kompiuteriai su „Linux“ programine įranga gavo visus atnaujinimus? Paprasta, tereikia paieškos eilutėje surinkti specialiai sukonstruotą užklausą (nieko nepadarysi, reikės kelias minutes pasimokyti, kaip tinkamai užrašyti, bet perskaičius kelis pavyzdžius, tampa beveik aišku):

Type:Update OSType=Linux Type=Update

Tai nėra itin sudėtinga, nes pradėjus rašyti, iš karto pateikiami pavyzdžiai ir parodoma paskutinių užklausų istorija. Įrašą galima įsikelti į užklausos eilutę ir jį pakeisti, eksperimentuojant su parametrais. Atsakymas, suprantama, bus grafinis.

MS OMS Blue Bridge

Išvados

OMS – lankstus, turintis daug galimybių, lengvai keičiamas, greitai diegiamas stebėjimo įrankis. Tarp privalumų – papildomos galimybės: mobilios OMS aplikacijos (palaikoma iOS, „Android“ ir „Windows Mobile“), administratorių valdymas (angl. Administrator/Reader), Power BI, Syslog kaupimas.

OMS turi daug funkcijų, peržiūrėti visas prireiks šiek tiek laiko, tačiau pats peržiūros procesas labai paprastas – tereikia aktyvuoti naują funkciją ir čia pat galima pamatyti, ką ir kaip ji daro, kokius duomenis renka ir kaip juos atvaizduoja.

Kam tinka?

OMS tinka, jei organizacijoje dar nėra jokios stebėjimo sistemos, taip pat tiems, kas turi SCOM ar „Zabbix“/„Nagios“ ir nori praplėsti stebėjimo sistemos galimybes ar pasitelkti grafines priemones IT ūkio būklei atvaizduoti.

OMS sudominti turėtų ir tuos, kurie mėgsta viską daryti patys, be atvaizdavimo konstruktoriaus. Tam yra nemažai papildomų priemonių, pavyzdžiui, programinės sąsajos (API), leidžiančios programuoti duomenų surinkimo, žurnalų paieškos ir kitas automatizavimo priemones. Tada svarbūs pranešimai bus siunčiami administratoriui paštu ar įjungs automatizavimo mechanizmą, galintį pašalinti sutrikimo priežastis.

AUTORIUS

Gintaras Vaidakavičius  | Blue Bridge

microsoft OMS|Microsoft Operations Management Suite|MS OMS|Operations Management Suite

Įvertink šį straipsnį

    Prenumeruokite ir gaukite žinias pirmieji

    Taip pat skaitykite

    Skaityti daugiau
    Skaityti daugiau