Technologinės naujienos

Skirtingos virtualizacijos platformos – taupymui ar saugumui?

Podcast’ai Spotify platformoje

Šiandien didžioji dalis organizacijų jau yra virtualizavę visą ar bent dalį savo infrastruktūros. Organizacijos, pasinaudodamos virtualizacijos platformų teikiamomis galimybėmis, efektyviau paskirsto finansinius resursus techninės įrangos įsigijimui ir palaikymui. Tačiau išlieka aktualus klausimas, kaip išsirinkti virtualizacijos platformą? Ar būtina pasirinkti tik vieną, o galbūt vertėtų naudoti dvi ar tris?

Tiek stebint klientus, tiek ir remiantis užsienio specialistų įžvalgomis (Gartner‘s Magic Quadrant for Server Virtualization Infrastructure), „VMware“ virtualizacijos platforma išlieka populiariausiu pasirinkimu. Iki šiol tai greičiausiai lėmė technologinės savybės – itin ryškus technologinis „VMware“ pranašumas buvo pastebimas prieš kelis metus. Visgi šis atotrūkis palaipsniui mažėja ir organizacijos pradeda aktyviau bandyti rinkoje esančias alternatyvas. Konkuruojančios platformos, tokios kaip „Microsoft Hyper-V”,„Oracle VM Server”, KVM („Kernel-based Virtual Machine”), tampa vis populiaresnės ir sėkmingai naudojamos kasdienėje veikloje.

Kuo skiriasi lyderiaujančios plaftormos?

Kaip jau minėta, lyderės poziciją rinkoje vis dar užima „VMware vSphere” virtualizacijos platforma. Ji turi plačiausią funkcionalumą, gali būti naudojama produkcinėje aplinkoje, kurioje veikia kritiškiausios sistemos. Labai didelis „VMware” pranašumas yra vadinamasis produkto palaikymas: labai gera ir operatyvi pagalbos tarnyba, daug paruoštos produktų dokumentacijos, palyginimų matrica (angl. compatibility matrix), kurios dėka paprasta matyti, koks „VMware” programinės įrangos suderinamumas su kitų gamintojų programine bei fizine įranga. „VMware” taip pat turi stiprią online bendruomenę – internete gausu forumų ir informacijos apie konkrečias pasitaikančias problemas, daug dalinimosi patarimais ir problemų sprendimais.

Siekiant efektyviau paskirstyti kaštus, nemažai organizacijų sistemas, kurios turi žemesnius veiklos reikalavimus, talpina kitose virtualizacijos platfomose, pavyzdžiui, „Microsoft Hyper-V”. „Microsoft” neabejotinai technologiškai vejasi savo konkurentą „VMware”, tai atsispindi ir licencijų kainose (anksčiau jos buvo gerokai pigesnės nei „VMware”, tačiau kasmet kaina kyla). MS „Hyper-V” pranašumas – ši platforma turi savo rezervinio kopijavimo sprendimą MS „Data Protection Manager”. Žinoma, MS „Hyper-V” renkasi ir tie administratoriai, kurie yra ištikimi MS „System Center” produktams.

Prie lyderių kasmet vis labiau artėja „Red Hat” palaikoma atviro kodo KVM virtualizacijos platforma. KVM yra populiarus pasirinkimas Linux aplinkai, nes palaiko didelį kiekį operacinių sistemų. Tačiau reikia nepamiršti, kad tai atviro kodo programinė įranga, tad jos vystymas ir konsultavimas priklauso bendruomenei. Taigi, šį variantą galima rinktis arba turint labai stiprų specialistą, arba pasiryžus palaikymą pirkti iš išorės, pvz., „Red Hat” įmonės.

Tiesa, taip pat reikėtų nepamiršti, kad programinės įrangos kūrėjai kartais turi įtakos renkantis virtualizacijos platformą.

Skirtingos virtualizavimo platformos vienoje IT infrastruktūroje?

Priklausomybė nuo vieno tiekėjo. Naudodama kelias virtualizacijos platformas savo infrastruktūroje, organizacija sumažina priklausomybę nuo vieno gamintojo – t. y. turi galimybę greičiau „išsikraustyti“ iš reikalavimų nebeatitinkančio tiekėjo. Tai ypatingai svarbu, kai kalbama apie neplanuotą paslaugos įkainių augimą, kuris galėtų priversti perskirstyti suplanuotą IT skyriaus biudžetą.

Saugumas. Teoriškai, organizacijos IT sistemas ir duomenis protingai paskirsčius skirtingose virtualizavimo platformose, galima sumažinti riziką, kai dėl vienos virtualizacijos platformos gedimo sustoja visa įmonės veikla. Deja, praktiškai tai įgyvendinama gana retai, dažniausiai dėl laiko stokos, nepakankamos komunikacijos su veiklos žmonėmis, o kartais ir dėl kompetencijos stokos. Tad, norint užtikrinti organizacijos IT sistemų ir duomenų saugumą, už skirtingas virtualizacijos platformas kur kas efektyvesni yra rezervinių kopijų bei avarinio sistemų ir duomenų atstatymo sprendimai.

IT personalo kompetencija. Reikia nepamiršti, kad skirtingos virtualizacijos platformos reikalaus skirtingų komptenencijų, tad svarbu užtikrinti, kad organizacija jas turės viduje arba galės įsigyti iš išorinių partnerių.

Taupomi kaštai. Nusprendus dalį sistemų su žemesniais SLA leisti veikti virtualizacijos platfomoje, kurioje licencijos pigesnės ar netgi nemokamos, organizacija gali sumažinti kaštus. Tiesa, labai svarbu palyginti ar siekis sutaupyti kaštus nesukels priešingo rezultato ir dviejų virtualizacijos platformų palaikymo kaštai netaps didesni nei vienos virtualizacijos platformos. Į kaštų lentelę reikia nepamiršti įtraukti papildomų kompetencijų (jei jų neturi esami IT administratoriai), taip pat papildomos programinės įrangos (pvz., jei duomenų atsarginių kopijų kūrimui ir atstatymui skirtingose platformose reikia skirtingos įrangos, arba vienos universalios).

Apibendrinant

Renkantis virtualizacijos platformą labai svarbu įvertinti:

  • Organizacijos naudojamą programinę įrangą, t. y., ar ji nėra „pririšta“ prie konkretaus gamintojo?
  • Organizacijos viduje turimas IT kompetencijas ir galimybes samdyti išorės specialistus.
  • Organizacijos IT biudžetą.

Kaip jau minėta, dviejų (ar kelių) virtualizavimo platformų naudojimas organizacijos IT infrastruktūroje gali sumažinti priklausomybę nuo vieno gamintojo, tačiau, dažniausiai šis sprendimas priimamas stengiantis sutaupyti kaštus. Taigi, skaičiuojant kaštus, svarbu nepamiršti, kad:

  • virtualizacijos platformos licencijų kaina priklauso nuo platformos technologinių funkcionalumų. Turite įvertinti, kurie funkcionalumai yra būtini Jūsų organizacijai?
  • skirtingoms virtualizacijos platformoms palaikyti reikia skirtingų kompetencijų IT komandoje – ar jas turite?
  • skirtingoms virtualizacijos platformoms atsarginiam kopijavimui ir valdymui gali prireikti ir papildomos programinės įrangos, ir komandos kompetencijų – ar jau įvertinote, kokios Jūsų galimybės?
  • nusprendus dalį, ar visas kompetencijas samdyti iš IT tiekėjo, virtualizacijos platformų palaikymas atsiras kaip atskira kaštų eilutė organizacijos IT biudžete – ar tai suplanavote?

AUTORIUS

Rokas Ališauskas – „Blue Bridge“ IT paslaugų vadybininkas, kurio specializacija yra debesų kompiuterija, IT valdymo ir priežiūros paslaugos.

Reikia konsultacijos dėl geriausio virtualizacijos platformos sprendimo jūsų įmonei?

Susisiekime: Rokas.Alisauskas@www.bluebridge.lt, +370 602 50997

 

Oracle virtualizacijos platforma|virualizacijos platformos

Įvertink šį straipsnį

    Prenumeruokite ir gaukite žinias pirmieji

    Taip pat skaitykite

    Skaityti daugiau
    Skaityti daugiau