Verslui

Žvanginant recesijai: ramiai tūnoti ar gudriai investuoti?

Podcast’ai Spotify platformoje

Neseniai viena įtakingiausių tarptautinių rinkos tyrimų įmonių „International Data Corporation“ (IDC) pasidalijo vadovams aktualiomis prognozėmis. Pasak IDC tyrėjų, viena iš svarbiausių temų kitąmet – ekonominių iššūkių nepaisančios investicijos į technologijas, kurios turėtų verslams padėti efektyviau dirbti ir išnirti iš finansinio sunkmečio kur kas geresnės formos nei konkurentai. Ar ši ir kitos IDC prognozės aktualios Lietuvos kontekste, savo įžvalgomis dalijasi „Blue Bridge“ pardavimų vadovas Gintautas Bazys.

Skatina skirti dėmesį inovacijoms

Tarp strateginių technologijų, kurios gali padėti verslui įveikti ekonominę krizę, IDC mini debesijos paslaugas, pažangią duomenų analitiką, mašininį mokymąsi ir kitas technologijas, padedančias kurti konkurencinį pranašumą didinančias inovacijas.

Prognozuojama, kad organizacijų išlaidos skaitmeninėms technologijoms 2023 m. augs aštuonis kartus daugiau nei ekonomika. Taip bus sukurtas pagrindas veiklos pažangai, konkurenciniam pranašumui bei ilgalaikiam augimui. Korporacijos ir toliau investuos į pažangias technologijas, kurios padės išeiti iš ekonomikos nuosmukio geriau pasiruošusioms nei konkurentai.

Prognozuojama, kad organizacijų išlaidos skaitmeninėms technologijoms 2023 m. augs aštuonis kartus daugiau nei ekonomika

Norint sukurti naujus pajamų srautus, IT skyrius turėtų nuosekliai įgyvendinti skaitmenizavimo sprendimus. Kaip akcentuoja tyrimo autoriai, plano, kaip pasiekti verslo tikslų pasitelkus skaitmeninius įrankius, turėtų imtis ir aukščiausio – C – lygio vadovai.

„Pandemija, karas sujaukė nusistovėjusį verslo ritmą. Įmonės, kaip niekad ankščiau, yra priverstos reaguoti į pokyčius ir koreguoti savo strateginius planus. Vos spėjus įsidiegti technologijas nuotoliniam darbui, prasidėjus karui teko skubiai ieškoti veiklos tęstinumo ir kibernetinio saugumo sprendimų. Iš ekonomistų ir politikų vis garsiau girdime kalbas apie artėjančią recesiją. Ignoruoti, žinoma, būtų neatsakinga, bet ar tik į tai verslams reikėtų fokusuotis? Iš istorijos žinome, kad po karų sulaukdavome didžiulių ekonomikos augimo šuolių. Įvertinus politinius aspektus, pasaulio finansinius pajėgumus, technologinį progresą bei globalizaciją, pasibaigus karui galime matyti dar neregėto greičio ekonomikos augimą. Klausimas, kada įmonėms pradėti ruoštis ir nuo ko pradėti? Raginimai įtraukti IT reikalus į aukščiausių vadovų stebėjimo lauką jau ne pirmus metus girdisi ir Lietuvoje. Deja, bet tenka konstatuoti, jog kalbant net apie IT saugumo klausimus, grėsmių poveikį įmonės reputacijai ir veiklos tęstinumui, šie klausimai kol kas nesulaukia adekvataus aukščiausių įmonės vadovų ar savininkų dėmesio. Tikimės, kad tarptautinėje rinkoje skambantys raginimai atkreipti daugiau dėmesio ne tik į IT saugumą, bet ir inovacijas, gali turėti rimtesnį poveikį ir Lietuvoje“, – pastebi G. Bazys.

Vadovams vis labiau reikės IT kompetencijų

IDC tyrėjai prognozuoja, kad įmonėms, esančioms „Forbes Global 2000“ reitinge, net 40 proc. pelno atneš skaitmeniniai produktai, paslaugos ir patirtis. Tikimasi, kad augimui bus dar labiau naudojama e. komercija, aplikacijos, klientų patirties gerinimo sprendimai. Skaitmeniniai sprendimai bus įdarbinti ir sudarant kainodarą, taikant prenumeratos ir kitokius pažangius paslaugų apmokestinimo modelius.

Net 40 proc. pelno atneš skaitmeniniai produktai, paslaugos ir patirtis

Tiesa, kaip pastebima ataskaitoje, siekiant pilnai išnaudoti skaitmenines galimybes verslo augimui, reikės daugiau kompetencijų duomenų analizės, debesijos paslaugų panaudojimo, paslaugų ir sprendimo integracijos srityse. Užsimenama net apie tai, kad ir tarp aukščiausių, ir tarp vidurinio lygio vadovų atsiras vis daugiau žmonių, turinčių technologinį ir inžinerinį profilį.

Ataskaitos kūrėjai mato mažėjantį poreikį „vadybinio“ profilio vadovams ir prognozuoja didžiulį technologinių kompetencijų poreikį.

„Įdomu tai, kad ataskaitos kūrėjai mato mažėjantį poreikį „vadybinio“ profilio vadovams ir prognozuoja didžiulį technologinių kompetencijų poreikį. Tariant kitaip, žadama, kad visos organizacijos bus vis panašesnės į startuolius, kurių vadovai neretai yra ir inovatyvaus sprendimo kūrėjai. Manau, kad tai svarbi žinia ir tradicinio verslo, ir valstybinių organizacijų atstovams. Tai raginimas po truputį atrasti IT ir technologijų pasaulį tam, kad augimo galimybės nebūtų pražiūrėtos“, – sako G. Bazys.

Neperpratusiems technologijų žadamas lėtesnis augimas

Skaitmeninė strategija, technologijų ir IT panaudojimas bandant atsilaikyti ypač nestabilioje verslo aplinkoje – viena iš pagrindinių IDC tyrimo temų, kurią karūnuoja prognozė, jog nesugebėjimas įveikti skaitmeninių įgūdžių stokos ir IT komandos trūkumo jau po 3-4 metų gali apriboti pajamų augimo galimybes 20 proc.

Nesugebėjimas įveikti skaitmeninių įgūdžių stokos ir IT komandos trūkumo jau po 3-4 metų gali apriboti pajamų augimo galimybes 20 proc.

„Jeigu reikėtų apibendrinti Lietuvos rinkai aktualiausias prognozes, sakyčiau, kad šios prognozės išsipildymas – vienas iš mažiausiai tikėtinų. Dėl Lietuviško veržlumo, susitelkimo ir gebėjimo greitai adaptuotis matysime lietuviškų įmonių proveržį ne tik Lietuvos rinkoje. Labai norėtųsi matyti Lietuvos įmones išeinant iš visų krizių pasiruošus konkurencinei kovai daug geriau už kitus, dėl to palinkėčiau imtis veiksmų jau dabar, pasirenkant patikimą IT partnerį“, – komentuoja pašnekovas.

Norite daugiau sužinoti apie sprendimus verslui? Užpildykite žemiau esančią formą.

blue bridge|cyber security|debesų kompiuterija

Įvertink šį straipsnį

    Prenumeruokite ir gaukite žinias pirmieji

    Taip pat skaitykite

    Skaityti daugiau
    Skaityti daugiau